Maj 2018 r.

6 maja 2018 r. dwadzieścioro uczniów z klasy 3e i 3r wyjechało na praktyki zawodowe do Londynu. Po kilkumiesięcznej rekrutacji, przejściu testów językowych i zawodowych oraz trzymiesięcznym szkoleniu językowym, kulturowym, psychologicznym i BHP dwadzieścioro wybrańców odnalazło swoje nazwiska na liście zakwalifikowanych na wyjazd.
   Będą mieszkać w północno-wschodniej części tętniącej życiem metropolii jaką jest Londyn, w dzielnicy Harrow u rodzin goszczących. Naszym partnerem w projekcie jest ADC College – firma z dwudziestoletnim doświadczeniem w znajdowaniu uczniom miejsc praktyk. Nasi stażyści będą pracować w agencjach nieruchomości, szkołach językowych, agencjach ubezpieczeniowych,  domach kultury i drukarniach. Na weekendy zaplanowany mają bogaty program kulturowy. Będzie więc co robić przez 4 tygodnie! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Czerwiec 2018 r.

2 czerwca 2018 r. nasi praktykanci wrócili ze stażu w Londynie, wszyscy bogatsi o bezcenne doświadczenia zawodowe z pracy w zagranicznych firmach, referencje od pracodawców, obycie językowe i pewność siebie. Londyn został wybrany na miejsce ich praktyk ze względu na to, że jest to ważny ośrodek biznesowo-bankowy i miasto reklamy wielkopowierzchniowej - czyli miejsce dające najlepsze szanse na rozwój dla naszych uczniów specjalizujących się w ekonomii i reklamie.
   Uczniom towarzyszyły dwie zmiany nauczycieli panie Dorota Kowalczyk i Beata Orłowska na początku pobytu i Barbara Chamczyk wraz z Haliną Rogowską-Oktaba w drugiej jego części. Uczniowie mieszkali u rodzin goszczących. Stażyści z klasy ekonomicznej zatrudnieni byli w biurach nieruchomości, szkołach językowych, biurach podróży, damach kultury i firmach ubezpieczeniowych. Uczniowie klasy reklamowej pracowali w drukarniach. W sumie uczniowie odbyli praktyki w 16 różnych przedsiębiorstwach.
   Głównym celem tego przedsięwzięcia był wszechstronny rozwój stażystów w obszarze zawodowym, językowym, społecznym i personalnym. Odbywając praktyki w firmach brytyjskich współpracowali z profesjonalistami reprezentującymi inną kulturę, środowisko pracy, język. Nad prawidłowością przebiegu praktyk i realizacją programu stażu czuwali opiekunowie praktyk w firmach przyjmujących, nauczyciele przedmiotów zawodowych z ZS nr 3 oraz mentorzy z ADC College. W weekendy uczniowie realizowali bogaty program kulturowy przygotowany przez obecnych w Londynie nauczycieli języka angielskiego. Nasi praktykanci dostali od swoich pracodawców świetne referencje i propozycje pracy po skończeniu szkoły.
   Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w praktykach zagranicznych i pod koniec projektu dostaną Certyfikat Europass Mobilność, do którego wpisane zostały umiejętności i kompetencje zdobyte przez każdego stażystę podczas jego europejskiej ścieżki kształcenia. Teraz przed nami zmierzenie się z raportem uczestnika i upowszechnianie rezultatów projektu.
   Dzięki odbytemu stażowi wzrosły ich szanse na znalezienie pracy w Polsce i za granicą, świadomie wyznaczyli swoją ścieżkę kształcenia, poznali specyfikę funkcjonowania zagranicznej firmy, pokonali barierę językową i przećwiczyli język angielski w warunkach prawdziwego życia. Nauczyciele zaangażowani w projekt poszerzyli horyzonty zawodowe, a szkoła wzbogaciła ofertę edukacyjną i zyskała przewagę konkurencyjną nad innymi placówkami.

Poniżej opinie naszych uczniów, którzy wrócili ze stażu:

Kasia Skowrońska
W maju 2018r. odbyłam praktyki zawodowe w Londynie. Mogę śmiało powiedzieć, że była to najlepsza decyzja jaką kiedykolwiek podjęłam. Wiele się nauczyłam od ludzi, z którymi mieszkałam i pracowałam. Miałam szanse poznać ich kulturę jak i kraj w którym żyją. Do dziś mam z nimi kontakt. Moje serce zostało w Anglii, dlatego tez rozważam aplikowanie na studia w Londynie. A wszystko dzięki temu, że zgłosiłam się do tego projektu. Jeśli to czytasz to wiedz, że warto próbować i się nie bać!
Więc jeśli Ty tez będziesz mieć możliwość wzięcia udziału w zagranicznych praktykach zawodowych, to nie wahaj się :) WARTO!!
P.S  Jeśli ktokolwiek z Was ma pytania odnośnie praktyk zagranicznych, może zawsze mnie zapytać w szkole lub na facebooku - pomogę.

Łukasz Styś
Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w tym projekcie. Była to świetna okazja do poznania nowej kultury, praktykowania zawodu i języka oraz do integracji z nowo poznanymi ludźmi. Wiele bym dał, by przeżyć to jeszcze raz!  

Artur Wencel
I really enojyed my time in London. After four weeks I felt like a real Londoner because this city is very friendly. At my workplace I met my supervisor, Ash and his employer, Patrico who were very helpful and nice. The time I spent in my company called Prontaprint was great and and I learned a lot. To be honest, I can definitely recommend going to London for an internship!

Michał Ajdukiewicz
Moja podróż do Londynu była bardzo owocna ponieważ poznałem sposób, w jaki ludzie na co dzień mieszkający w Londynie i na jego obrzeżach mieszkają, pracują i spędzają swój wolny czas wraz z swoimi rodzinami. Praca jako praktykant w jednej z Londyńskich firm przyniosła mi wiele korzyści między innymi nauczyłem się wielu nowych oraz przydatnych wyrazów i zwrotów w języku angielskim, które na pewno mi się przydadzą w szkole jak i w przyszłości. Również dzięki wyjazdowi na praktyki do Londynu miałem rzadko spotykaną szansę, aby zwiedzić nowoczesne dzielnice miasta jak i również tą część miasta gdzie znajdowały się zabytki. 

Krzysztof Gozdowski
Na samym początku bałem się wyjazdu do Londynu. Był to obcy kraj i pomimo wszystkich przygotowań, człowiek wciąż miał negatywne myśli. Ale jak już zrobiło się ostatni krok, wsiadajac do samolotu, było już tylko lepiej. Przez jeden miesiąc zwiedzilismy prawie cały Londyn i poprawiliśmy relacje z kumplami. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że był to najlepiej spędzony miesiąc w moim życiu. 

Maks Błaszczyszyn
Jako uczeń wyjeżdżający na praktyki w Londynie w roku 2017/2018 muszę powiedzieć, że początkowo nie byłem całkowicie przekonany do udziału w projekcie. Miałem wiele obaw związanych z organizacją oraz niepewności dotyczących moich umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Jak się jednak okazało, zarówno gospodarz, u którego miałem zaszczyt mieszkać jak i pracownicy w firmie, w której realizowałem praktyki byli wyjątkowo mili oraz pomocni. Nie przeszkadzały im moje błędy językowe ani też nie było momentu, w którym by nie chcieli mi w czymś pomóc. Sam gospodarz był osobą, z którą można było porozmawiać na wszelakie tematy. Obecnie jestem w stanie powiedzieć, że ten wyjazd był dla mnie życiową szansą - nie dość, że pomógł mi przełamać barierę językową, to jeszcze miałem okazję zwiedzić sam Londyn i poznać jego kulturę całkowicie za darmo.

Rafał Mucha
Wyjazd na praktyki umożliwił mi podszlifowanie angielskiego dzięki rozmowom ze współpracownikami oraz z gospodarzami domu. Dzięki mieszkaniu z angielską rodziną poznałem ich kulturę oraz sposób życia Anglików. Moje miejsce pracy było odpowiednio dobrane do moich umiejętności językowych, jak i zawodowych. Ponadto nasi opiekunowie - nauczyciele, jak i firma ADC College - zawsze pomagali nam, gdy tego potrzebowaliśmy.

Dominika Sobiczewska
Dzięki praktykom zagranicznym w Londynie, mój angielski znacznie się poprawił oraz nabyłam dużo doświadczenia praktycznego. Poza korzyściami praktycznymi, stałam się bardziej otwarta oraz pewna siebie.

Patrycja Sęk
Praktyki w Londynie okazały się super przygodą. Miesięczna styczność z inną kultura, ludźmi i obcym językiem była dla mnie bardzo rozwijająca. Pobyt w Londynie pomógł mi przełamać barierę przed mówieniem w języku angielskim oraz dał możliwość poznania wspaniałych ludzi. Wyjazd także bardzo zintegrowal wszystkich praktykantów. 

Alicja Berlińska
Przygodę na praktykach w Londynie wspominam nadzwyczaj dobrze. Miałam przyjemność pracować ze wspaniałymi ludźmi, którzy cierpliwie powtarzali mi, żebym się tak bardzo nie spieszyła, ponieważ kończą im się pomysły na to jak mogłabym jeszcze pomóc. Wyjazd pomógł mi przezwyciężyć strach przed rozmowami w języku angielskim, zyskałam również doświadczenie i umiejętności, które z pewnością pomogą mi w późniejszym znalezieniu pracy. 

Dominik WodzickiW Londynie było bardzo fajnie. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca turystyczne. W pracy była miła i przyjazna atmosfera. Wszytko było dobrze zorganizowane i za darmo. Wyjazd oceniam 8 na 10.

Jakub Dobrowolski
Wyjazd do Londynu był bardzo ciekawym przeżyciem. Poprzez pracę i mieszkanie z ludźmi mówiącymi w obcym języku poprawił się mój angielski. Poznałem wielu ciekawych ludzi, ich kulturę i sposób bycia. W razie problemów zawsze mogłem liczyć na nauczycieli i ludzi z ADC College.

Krystian Świercz
Dzięki praktykom w Londynie poznałem zaawansowane słownictwo związane z zawodem ekonomisty oraz wzbogaciłem zasoby językowe dzięki rozmowom ze współpracownikami oraz rodziną przyjmująca. Zarówno nauczyciele jak i nasza organizacja pośrednicząca zapewnili nam pomoc we wszelkich kwestiach związanych z pobytem na praktykach.

Rafał Trzciński
Praktyki w Londynie były bardzo udane. Odwiedziłem wiele ciekawych miejsc, miałem możliwość rozmawiania  z gospodarzami domu, w którym mieszkałem i poznania ich zwczyczajów. Pracodawcy dostosowali pracę do moich możliwości oraz umiejętności językowych. Poza tym podszlifowałem swój angielski. 

Erwin Baek
Do pobytu w Londynie podchodziłem z dystansem, lecz po kilku dniach  poczułem się tam jak w domu. ADC College to profesjonalna firma, która bez zarzutów zorganizowała nasze praktyki zawodowe i pobyt w Londynie. Pracodawcy byli przyjaźni oraz cierpliwi. Była to dobra okazja do podszlifowania języka oraz zdobycia doświadczenia zawodowego. Ogólnie rzecz biorąc, miesiąc w Londynie to ciekawe i pouczające przeżycie godne polecenia.

Natalia Winnicka
Serdecznie polecam każdemu praktyki zagraniczne. Było to dla mnie nowe, niezapomniane doświadczenie. Wyjazd do Londynu pozwolił wielu z nas otworzyć się na język angielski oraz na ludzi z innych kultur. Cotygodniowe zwiedzanie było świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Daniel Leśniak
Przez pierwsze dni pobytu w Londynie czułem się tam nieswojo, gdyż panujące tam warunki i obyczaje są inne niż te w Warszawie. Lecz dzięki przyjaznym współlokatorom i pracodawcy udało mi się zaaklimatyzować do życia w Londynie. Dzięki codziennej komunikacji z native speakerami poprawiłem swój angielski w mówię i piśmie. Dodatkowo nauczyłem się wielu przydatnych umiejętności przydających się w handlu nieruchomościami. Wydaje mi się , że takie praktyki są o wiele bardziej efektywne niż takie, które można dostać w Polsce.

Dominika Majewska
Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu na praktyki w Londynie. Dało mi to wiele możliwości. Na przykład w pracy jest mi dużo łatwiej, znając już funkcjonowanie firmy zajmującej się drukiem. Nauczyłam się robienia nadruków na koszulki, projektowania grafiki na bannery lub logo dla firm zagranicznych, drukowania ulotek, plakatów i wiele wiele innych …  Jest  to dla mnie niezbędne doświadczenie i bardzo się cieszę, że miałam okazję nauczyć się tak wielu rzeczy w tak niezwykłym miejscu. Dodatkowo śmiało mogę powiedzieć ze mój angielski znacznie się poprawił i nie mam już trudności porozumiewania się nim z innymi.

PROGRAM KULTUROWY >>>

SŁOWNICZEK >>>

Wrzesień - listopad 2018

Uczniowie biorący udział w projekcie praktyk zagranicznych odbyli szereg spotkań z uczniami klas pierwszych i drugich naszej szkoły w celu upowszechniania wiedzy o tym przedsięwzięciu. Opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych i społecznych, nabytej wiedzy i korzyściach dla rozwoju osobistego.

Listopad 2018

6 listopada 2018 r. odwiedzili nas Michał Krawczyk i Adam Kulczyński, ubiegłoroczni absolwenci naszej szkoły, obecnie studiujący na uniwersytecie Brunel w Londynie.  Rozmawiali z uczniami klas czwartych i zachęcali ich do podejmowania studiów na zagranicznych uczelniach. Dzielili się swoimi doświadczeniami i przekazali cenne wskazówki dotyczące możliwości studiowania zagranicą.  Obaj chłopcy podkreślali fakt, że udział w pierwszej edycji projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy” w ramach którego mogli uczestniczyć w miesięcznym stażu w Londynie w 2017 r. przyczynił się do ich decyzji o wyborze miejsca studiów.

Listopad 2018

Zachęcamy do zapoznania się z wrażeniami naszych stażystów z Londynu!

Marzec 2019

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Pauliny Kwasik i Dominiki Sobiczewskiej uczennic kl. 4e na temat refleksji stażystów z wyjazdu na praktyki do Londynu.

Link do artykułu na Europejskim Portalu Młodzieżowym: 

https://europa.eu/youth/node/64382_en

Link do artykułu na portalu Eurodesk:   

http://www.eurodesk.pl/inspiracje/erasmus-plus-nie-tylko-praktyki-zawodowe-ale-i-przygoda

Kwiecień 2019

    5 kwietnia 2019 r. w ramach Tygodnia Zawodowca w Zespole Szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego zorganizowana została uroczystość zakończenia projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy” finansowanego z programu PO WER realizowanego na zasadach programu Erasmus+. Konferencja przygotowana była przez koordynatorki projektu, Barbarę Chamczyk i Dorotę Kowalczyk, oraz uczestników mobilności, którzy praktykowali w Londynie w maju 2018 r.
    W uroczystości wziął udział burmistrz dzielnicy Mokotów, pan Rafał Miastowski oraz pan Maciej Garyczński z firmy AMS Media .Na uroczystości byli również obecni wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
    Pani Barbara Chamczyk, koordynatorka projektu przedstawiła ogólną koncepcję i przebieg projektu, a uczniowie Alicja Berlińska, Patrycja Sęk, Paulina Kwasik i Rafał Mucha opowiedzieli o swoich doświadczeniach i korzyściach z projektu w aspekcie zawodowym, społecznym i kulturowym. Podczas uroczystości zaprezentowano film o projekcie stworzony przez naszą stażystkę Kasię Skowrońską uczennicę klasy o profilu reklamowym. Uczestnicy mobilności otrzymali certyfikaty Europass Mobilność oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Uroczystość była relacjonowana przez reporterkę panią Magdę Gontarek.

Film >>>