Szkolne wydarzenia kulturalne

ROK SZKOLNY 2017/18

Wycieczka na Dolny Śląsk i do Pragi.

W dniach 18-21 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły udali się na szkolną wycieczkę do Wrocławia, Pragi i Karpacza. W wycieczce uczestniczyło łącznie 41 osób z klas I-ych, II-ich oraz III-ich, a opiekunami byli nauczyciele naszej szkoły: Piotr Kalinowski, Beata Grzegorczyk oraz Ewa Mikłus. Wycieczka zorganizowana była przez Biuro Podróży Galapagos z Ciechanowa, więc mieliśmy również opiekuna z ramienia biura – pana Piotra. Wycieczka była wspaniała, bardzo bogata w piękne widoki, nowa wiedzę, cudownie spędzony czas w gronie rówieśników, świetną zabawę i  plany na następny wyjazd!!! Cały artykuł>>>

TYDZIEŃ ZAWODOWCA 2018  / Co się działo?

 • wykłady na Uczelni Łazarskiego
 • wykład -Rekrutacja do korporacji i start-up oraz blaski i cienie pracy on-line ( Pan Artur Piszek - firma Automatic)
 • spotkanie z reżyserem filmów historycznych Panią Małgorzatą Bramą
 • warsztaty - Sałata i inne gry w zielone, pieniądz w przedsiębiorczości - Pan Marcin Matyja, Akademia Leona Koźmińskiego
 • wycieczka zawodowa do firmy Mattel Poland
 • turniej scrabbla dla gimnazjalistów i uczniów naszej szkoły
 • środowiskowa akcja dla mieszkańców Mokotowa - Rozlicz z nami swój PIT za darmo - we współpracy z Mokotowskim Urzędem Skarbowym
 • wykład: Ekonomia społeczna a nowe oblicze przedsiębiorczości / Panie Anna Krawczyk i Iwona Pasichnyk / Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej 
 • spotkanie z Panem Jarosławem Chmielewskim, absolwentem naszej szkoły - właścicielem firmy QUEST
 • wykład : Rola konsumenta w reklamie i marketingu oraz sztuka w reklamie/Panowie dr P. Wójcik, O. Halkiew 
 • warsztaty fotograficzne / Pan Robert Piłka - autor podręczników WSiP
 • wykład Pana Roberta Kęsika ze Stowarzyszenia Księgowych Polskich
 • podsumowanie projektu praktyk zagranicznych w Londynie
 • piłkarski mecz przyjaźni ekonomia-reklama

Jak zrobić karierę w Polsce i za granicą? Tydzień Zawodowca zainaugurował swoim wykładem p. Artur Piszek, programista zatrudniony w działającej w Dolinie Krzemowej firmy „Automattic”, z której usług korzysta na całym świecie ponad 100 milionów klientów. Jego wystąpienie poświęcone było sposobom rekrutacji do dobrych firm zarówno w Polsce, jak i zagranicą (zarówno korporacji i startupów). Uświadomił naszym uczniom, że dobra praca  nie tylko pozwala zarobić godziwe pieniądze, ale także pomaga w rozwoju osobistym. Pokazał też, jak się do niej przygotowywać już na etapie szkoły średniej. Jego rady miały charakter praktyczny- powiedział, co czytać, jakie umiejętności rozwijać, jak określić swoje zainteresowania i preferencje, a także jak znaleźć mentorów. Podał też adresy mailowe stron, które mogą dostarczyć informacji na temat wymagań rekruterów oraz wskazać firmy, które mogą stać się naszym miejscem pracy. Część wystąpienia p. Artur Piszek poświęcił blaskom i cieniom pracy on- line. Okazał się wielkim zwolennikiem tej formy zatrudnienia (zachętą dla nas miały być zdjęcia miejsc, z których pracował np. plaży w Tajlandii czy parku narodowego w Kanadzie). Dodał jednakże, że ten rodzaj pracy wymaga sporej samodyscypliny i wytrwałości.
Prawie wszyscy uczniowie byli pod dużym wrażeniem wystąpienia tym bardziej, że jego ogólny wydźwięk był taki, że każdy z nas może zrobić dużą karierę zawodową. Wystarczy jedynie mieć plan i konsekwentnie realizować jego kolejne punkty.
Pan A. Piszek przeprowadził także w klasach Ir i IIr warsztaty „Blogi jako narzędzie reklamy” (narzędzie do budowy blogów to jedna ze specjalności firmy „Automattic”). Pokazał uczniom jak stworzyć i rozwijać ciekawego bloga, jakich narzędzi użyć w tym celu i gdzie ich poszukiwać (np. wskazał źródła darmowych aplikacji). Wskazał także sposoby na tworzenie reklam umieszczanych na blogach. Niewątpliwie warsztaty te pokazały uczniom klas reklamowych możliwość nowych ścieżek rozwoju zawodowego.
W czwartek 12-ego kwietnia w ramach Tygodnia Zawodowca odbyły się turnieje Scrabble - będące od początku stałym punktem przedsięwzięcia. Uczniowie naszej szkoły jak zwykle rywalizowali w Mistrzostwach Szkoły w Scrabble zawodowe. Dwuosobowe drużyny – przedstawiciele każdej z klas na początek zostali przydzieleni do grup eliminacyjnych: ekonomia i reklama. Po rywalizacji w fazie grupowej turnieju do ścisłego finału przeszli zwycięzcy grup, a do tzw. małego finału drużyny z drugich miejsc.  Drużyny, które zajęły miejsca 3 i 4 w grupie rywalizowały odpowiednio o V i VII miejsce.   

Ostatecznie MISTRZAMI SZKOŁY w Scrabble zawodowe w roku szkolnym 2017/2018 zostali uczniowie klasy 4e (Klaudia Sadowska i Czarek Kłobuszewski), którzy w finale pokonali reprezentantów klasy 3r (Alicję Wójcik i Łukasza Stysia).  III miejsce zajęli uczniowie z klasy 2r (Paulina Szymczyk i Wiktoria Wirtek).
W Turnieju Gimnazjalnym w tym roku udział wzięło 6 gimnazjów, a każde z nich zgłosiło 2 drużyny (regulamin turnieju przewiduje taką możliwość), co w efekcie dało 12 drużyn w rywalizacji. Na początek każda szkoła musiała zgłosić jedną drużynę do grupy  A i jedną do grupy B.  W fazie eliminacyjnej grano systemem każdy z każdym, a zatem każda drużyna musiała rozegrać 5 spotkań żeby zdobyć określone miejsce w grupie, które dawało przepustkę do gry o nagrody. Jak to już bywało w poprzednich latach, w kilu przypadkach o wynikach decydowały małe punkty (stosunek punktów wygranych do przegranych). Ostatecznie w finale spotkały się drużyny z Gimnazjum nr 1 (B) oraz Zespołu Szkół nr 3 z Konstancina Jez. (A), a w meczu o III miejsce z Gimnazjum nr 2 (B) oraz Szkoły Podstawowej nr 1 Konstancina Jez. (A). Pozostałe drużyny rywalizowały o kolejne miejsca do końcowej klasyfikacji.
Ostatecznie Mistrzami zostali chłopcy z Gimnazjum nr 1, którzy w całym turnieju nie przegrali żadnego meczu, a II miejsce przypadło dziewczynom z SZ nr 3 w Konstancinie Jez. III miejsce również pojechało do Konstancina, bo w małym finale uczniowie SP nr 1 okazali się lepsi od reprezentantów Gimnazjum nr 2.
Emocji było co nie miara i wszyscy świetnie się bawili, a na dodatek wpisaliśmy się w Światowy dzień Scrabble, który przypada 13-ego kwietnia. 
Partnerem turniejów i sponsorem nagród  jak zawsze była firma Mattel Poland
Wszystkim uczestnikom obu turniejów gratulujemy i zapraszamy za rok.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

,,Podbój dawnej stolicy Polski przez klasę 3 R" - trzydniowa wycieczka do Krakowa. W dniach 05.04 - 07.04. b.r. klasa III r  w ramach ,,przedłużonego" świętowania Świąt Wielkanocnych wybrała się wraz z swoimi nauczycielami reklamy, Panem Oskarem Halkiewem oraz Panem Rafałem Makolądrą do Krakowa. Te trzy dni wspólnej integracji klasowej stały się świetną okazją do odwiedzenia niezliczonej ilości muzeów i kościołów, wspólnych wędrówek ,,układających" się w długie kilometry spacerów po historycznym mieście oraz ,,zasmakowaniu" poczucia bycia arystokratą choć przez ponad godzinę, w słynnej mieszczańskiej kawiarni u Noworolskiego, mieszczącej się w krakowskich sukiennicach. Po zwiedzeniu zaplanowanych zabytków i kościołów dostaliśmy czas wolny, który przeznaczyliśmy głównie na jedzenie, ale także zwiedzanie miasta we własnym zakresie. Potęga map w smartfonach zapobiegła naszemu zgubieniu się. Po spotkaniu w określonym miejscu wspólnie wracaliśmy do naszego hostelu, w którym równie nie brakowało atrakcji, takich jak wspólne zabawy interaktywne. I choć wyjazd trwał tylko, bądź aż trzy dni, nie zmienia to faktu, że najlepszym, co nam się przydarzyło było spędzenie czasu razem i zbliżenie nas, jako klasy do siebie, a także pozyskanie szczerej sympatii naszych nauczycieli. Pod batutą Pana Oskara, który chyba w całości otworzył przed nami umysłowe ,,zbiory" swojej wiedzy mogliśmy bliżej poznać nasz przepiękny, królewski  Kraków.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii,  która w symboliczny sposób oddaje charakter bogatego wyjazdu.
------------------------------------------------------------------------------------------------

 Regulamin konkursu      >>> czytaj

ROK SZKOLNY 2016/17

OGÓLNOPOLSKI KONKURS MŁODYCH TALENTÓW 

7 kwietnia grupa utalentowanych wokalnie uczniów naszej szkoły zaprezentowała się w ogólnopolskim konkursie „Debiuty 2017” organizowanym przez Dom Kultury „Świt” na Targówku. W konkursie wystartowała Klaudia Elsner z IIIe (z piosenkami „Papierowy księżyc” i „Dziewczyna mojego chłopaka”), znana dobrze widzom wszystkich imprez w naszej szkole Klaudia Sadowska (min. ze „Stodołą” Cz. Niemena), Ala Berlińska z IIe i Krzysiek Mamla z IIIe z dwiema piosenkami do własnych tekstów. Dwojgu ostatnich uczestników towarzyszyli świetnie akompaniujący nasi utalentowani gitarzyści- Wiktor Dworak z IIIe i Łukasz Styś z IIr. Rolę menadżera naszej grupy pełniła z dużym powodzeniem Marcelina Kowalik z IIIe. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się z najlepszej strony i mimo bardzo dużej konkurencji (między innymi z uczniami szkół muzycznych) dobrze reprezentowali naszą szkołę.
25 kwietnia ci sami artyści (poza Alą Berlińską) występowali w również ogólnopolskim konkursie „Młode Talenty Muzyczne” organizowanym przez OPP „175” przy ul. Niegocińskiej. Prezentowali ten sam repertuar, co w poprzednim konkursie i równie dobrze wypadli (Klaudia Sadowska przeszła samą siebie).

 

KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU OBCYM 

20 marca,  z inicjatywy nauczycieli języków obcych odbył się coroczny, cieszący się dużą popularnością Konkurs Piosenki w Języku Obcym.  Do konkursu stanęło wielu uczestników. Były piosenki śpiewane solo, duety, oraz występy całych klas. Zgromadzona publiczność  wysłuchała  w sumie  13 utworów.  Jury składające się  z Pani  Dyrektor,  nauczycieli oraz  ucznia - reprezentanta  społeczności szkolnej  nie miało łatwego zadania.

I miejsceex aequo zajęli  Krzysztof  Mamla( śpiew),  Wiktor Dworak (gitara elektryczna)   - klasa 3E i Łukasz Styś (gitara klasyczna)  -  kl 2R ze skoczną piosenką Eda Sheerana pod tytułem „Shape of You” oraz Klaudia Elsner też z klasy 3E,  z piosenką  „Katiusza”  w języku  rosyjskim.

II miejsce zajęła  Paulina Hoffman  - klasa 1R z piękną piosenką w języku hiszpańskim   „Si Tu Te Vas” Martiny Stoessel. 

III miejsce przypadło  grupie uczniów z klas 2E, 1R i 1E, którzy stworzyli  prześmieszny  show do piosenki „Summer Nights” z musicalu Grease.

Konkurencja była bardzo silna i poza podium znalazło się wielu bardzo dobrych  wykonawców.  Wszystkim zatem należą  się słowa uznania.  To dzięki  Wam bawiła się cała szkoła.

 

ROK SZKOLNY 2015/16

FASCYNUJĄCA WYCIECZKA  DO CENTRUM PIENIĄDZA NBP

3 czerwca 2016 r. (piątek) odbyła się wycieczka programowa uczniów klasy Ie oraz II e Technikum Ekonomicznego  do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka w Warszawie. Celem tej wycieczki było poznanie idei nowo otwartego centrum edukacji ekonomicznej w NBP. Uczniowie pozyskali mnóstwo cennych informacji na temat historii pieniądza, bankowości polskiej, zadaniach Banku Centralnego, historii i zadań Giełdy Papierów Wartościowych. Poznali  również  nowoczesne systemy płatnicze, rozliczenia międzybankowe, sposoby zabezpieczania banknotów i sprawdzania ich autentyczności oraz wymiany zniszczonych banknotów. Uczestnicy wycieczki mogli również poznać technologię produkcji i zabezpieczeń kart płatniczych, rodzaje i zadania instytucji oszczędnościowych. Mieli okazję wejść do skarbca bankowego i dotknąć prawdziwej sztaby złota, wejść do wnętrza samochodu transportującego pieniądze. Wycieczka do Centrum Pieniądza to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników - dzięki pani przewodnik, która w bardzo profesjonalny i atrakcyjny  sposób przekazała wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Uczniowie byli zafascynowani sposobami prezentowania wiedzy – magicznym animacjom, inscenizacjom- np. Ulicy Bankowej,  Pokoju Numizmatyka, Studnie Wiedzy czy Laboratorium autentyczności. Uczniowie poznali również uwarunkowania polityczne i gospodarcze, które w znaczący sposób wpływają na wartość i formę pieniądza i zmieniają je. Centrum Pieniądza NBP to unikalne miejsce w Polsce godne polecenia dla wszystkich osób, które interesuje edukacja ekonomiczna i które chcą poznać historię i rozwój pieniądza. Ta wycieczka to potężny zastrzyk wiedzy ekonomicznej i najbardziej atrakcyjna ze wszystkich lekcja. ekonomii. Opiekun uczniów – Ewa Mikłus

TOLERANCJA W ŚWIECIE BEZ GRANIC - WYSTAWA PLAKATÓW

W ramach projektu „Tolerancja w świecie bez granic” uczniowie klas 2 R i 1 R przygotowali wystawę plakatów o tolerancji, która została zaprezentowana na łączniku szkolnym. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie plakatu, wymyślenie treści, sloganu reklamowego, wybranie dogodnej techniki, obrobienie pracy za pomocą programów graficznych i komputerowych. Niektórzy w treści plakatu wykorzystali swoje autorskie zdjęcia. 
Uczniowie zaangażowali się w prace nad tematem a wnioski nasuwają się w trakcie oglądanej wystawy, której premiera odbyła się 18 maja. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia oraz z treścią, naszym zdaniem, najlepszych plakatów, którym autorami są: Karol Ciepieniak, Kinga Olszewska, Sylwia Cygan kl. 2r,  Oskar Majowski, Paweł Wasiak, Anh Vu Hoang kl. 1r.

CIAŁO W SZTUCE - WRAŻENIA PO WYCIECZCE DO KRÓLIKARNI

Dnia 24.05.2016r w godzinach porannych, klasa 2R wybrała się do pobliskiej Królikarni - galerii sztuki ulokowanej w centrum zabytkowego parku.
Wycieczka rozpoczęła się od krótkiego wypoczynku na leżakach, przed powstałym w XVIII wieku pałacem. W otoczeniu drzew i krzewów podziwialiśmy prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Rzeźby umieszczone w historycznym parku, były dopiero przedsmakiem zbiorów Muzeum. Tematem naszej lekcji było "Ciało w rzeźbie - różne oblicza". Analizowaliśmy sposób ukazywania ludzkiego ciała przez różnych twórców, reprezentujących odmienne nurty artystyczne: od klasycyzujących przedstawień Henryka Kuny, przez eksperymenty formalne Katarzyny Kobro, po zdeformowane przedstawienia kobiecego ciała w rzeźbach Aliny Szapocznikow. Na przykładach rzeźb z Magazynów Studyjnych prześledziliśmy, jak zmieniało się ukazywanie tego motywu w polskiej sztuce XX i XXI wieku, by dowiedzieć się, jak wiele ciało w rzeźbie mówi o duchu czasów, poglądach, a czasem o bardzo intymnych historiach artystów i artystek. Porównywaliśmy  właściwości materiałów rzeźbiarskich, zagłębiając się w kierunkach w sztuce ostatnich lat. To była bardzo pouczająca i przydatna lekcja, która na pewno zostanie przez nas zapamiętana. Kinga Olszewska, kl.2R

WARSZTATY FILMOWE W WARSZAWSKIEJ SZKOLE REKLAMY

21.04.2016r. uczniowie klasy 2R i 3RL uczestniczyli w warsztatach filmowych w Warszawskiej Szkole Reklamy. Spotkanie  zorganizowane było  w ramach projektu  „Reklama w świecie bez granic”. Na warsztatach młodzież  zgłębiała  tajniki sztuki tworzenia filmów i jego montażu, zapoznała się ze sposobami dokonywania ujęć potrzebnych dla utrwalenia emocji na planie filmowym. Uczniowie dowiedzieli się również,  w jaki sposób można zrealizować film reklamowy typu Lip Dub, jak dobrać muzykę i zaplanować prace. Powstanie takiego filmu jest jednym z zamierzeń „naszych reklamowców”.  Mamy nadzieję, że  spotkanie  z profesjonalistami  w dziedzinie  obróbki filmowej przyczyni się do tego, że realizacja naszego obrazu będzie przemyślana i twórcza. Przed nami duża praca, liczymy, że dzięki  współpracy z WSR nasze kreatywne pomysły nabiorą  form filmowych.

TYDZIEŃ ZAWODOWCA C.D. - W GOŚCINIE U MATTEL POLSKA ...
W dniu 19 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 1e, 1r i 3 rl uczestniczyli w wycieczce do firmy Mattel Polska,  znanej z takich produktów jak: Barbie, Fisher Price, Hot Wheels, Scrabble. Celem wyjścia było poznanie sposobu funkcjonowania międzynarodowego przedsiębiorstwa. Spotkanie otworzył szef działu marketingu Pan Rafał Stępień, który przedstawił historię firmy, sposób i zasięg jej działania oraz formy promocji produktów. Następnie Pani Monika Krych Brand Manager opowiedziała o historii i współczesności Scrabble w Polsce i na świecie. Zwieńczeniem tych prezentacji był quiz, w którym musieliśmy wykazać się swoją znajomością oferty Mattel Polska. Pytania były różnej trudności, ale żadne nie zostało bez prawidłowej odpowiedzi - to świadczyło o naszej dobrej uwadze. Każdą odpowiedź nagrodzono atrakcyjnym prezentem. Potem w czterech grupach po kolei zwiedzaliśmy biuro i poszczególne komórki organizacyjne korporacji. Podczas oczekiwania mogliśmy dopytywać o niemal wszystkie aspekty działalności firmy.  Byliśmy bardzo zaskoczeni jej gościnnością zwłaszcza, że była to pierwsza szkolna wycieczka w jej historii. Poza słodkim co nieco każdy z uczestników wycieczki otrzymał w prezencie po kilka firmowych gadżetów. Spotkanie to było świetną okazją do przyjrzenia się z bliska realiom pracy w dużej międzynarodowej firmie, poznania jej polityki i strategi. Dziękujemy zatem całej firmie, w szczególności Pani Magdalenie Jarzyńskiej HR Generalist, która była jego koordynatorem. Serdeczną atmosferę tego spotkania jeszcze długo będziemy wspominać. 

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - KRZYSZTOF AJDUKIEWICZ - RECEPTA NA SUKCES

W piątek, 08.04 świętowaliśmy zakończenie "Tygodnia zawodowca". Tego dnia odwiedził naszą szkołę pan Krzysztof Ajdukiewicz - dyrektor działu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Opowiadał o giełdzie, swojej ścieżce kariery i recepcie na sukces. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia!
Potem młodzież zadawała pytania dotyczące jego pracy i funkcjonowania giełdy.
Na koniec uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach zawodowych otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy!

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - PAWEŁ CYMCYK - DROGA KARIERY

7 kwietnia 2016 r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie z kolejnym gościem – panem Pawłem Cymcykiem, który jest ekonomistą,  Prezesem Zarządu Związku Maklerów i Doradców, maklerem giełdowym oraz producentem, wydawcą i prezenterem programu DNA Rynków, który został wybrany Ekonomicznym Blogiem Roku 2014. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy Ie oraz kilkuosobowe delegacje z pozostałych klas ekonomicznych. P. Paweł Cymcyk przedstawił zebranym ścieżkę swojej kariery zawodowej, opowiadał również o funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych i sposobach inwestowania. Powiedział również, jak można i dlaczego warto inwestować w siebie. Po skończeniu swojej prelekcji Pan Paweł Cymcyk odpowiedział na liczne pytania uczniów, po czym pozował do wspólnych zdjęć z uczestnikami spotkania. Spotkanie było bardzo pouczające dla uczniów, bogate w nową wiedzę, przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze.

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - KONKURSY ZAWODOWE
5 kwietnia 2016 r. na 4 godzinie lekcyjnej w naszej szkole zostały zorganizowane krzyżówki zawodowe. Każda grupa zawodowa rozwiązywała krzyżówkę tematyczną. W krzyżówce ekonomicznej wzięło udział 75 uczniów. Ich zadaniem było odgadnięcie 36 haseł z zakresu ekonomii, rachunkowości oraz języka angielskiego zawodowego, wpisanie ich do diagramu oraz odgadnięcie hasła głównego – rozwiązania krzyżówki. Zwycięzcami zostali:
I miejce – Kamil Kochański z klasy III e
II miejsce – Grzegorz Brojak z klasy IV c
III miejsce – Ewelina Dąbrowska z klasy III e
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Klasy reklamy wzięły udział w  konkursie "Malarstwo polskie", który prowadził uczeń klasy III rl Mateusz Melanowicz. Wyniki:
I miejsce w konkursie zajęli uczniowie klasy II r:
Klaudia Orlińska, Natalia Kamińska, Martyna Walk, Dominik Korytkowski, Mateusz Markowski
II miejsce w konkursie zajęli uczniowie klasy I r: Alicja Wójcik, Katarzyna Skowrońska, Sebastian Chołuj, Paweł Wasiak
III miejsce w konkursie zajęła klasa III r.
W dniu 8 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs logistyczny. Zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki z zakresu wiedzy logistycznej. 12 haseł było w języku angielskim. Łącznie krzyżówka zawierała 21 haseł. Zwycięzcami konkursu zostali:
Damian Kornatowski z klasy 3rl- I miejsce
Justyna Grześ z klasy 3rl- II miejsce
Jakub Smoliński z klasy 3rl- III miejsce

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - SPOTKANIE Z PROFESOREM GRZEGORZEM KOŁODKĄ

4 kwietnia 2016 r. o godz. 11.00 odbyło się w naszej szkole spotkanie z p. prof. Grzegorzem Kołodką. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas ekonomicznych. Pan prof. wygłosił wykład na temat: „Dlaczego warto być ekonomistą?”, mówił również o tym, jakie trzeba spełnić warunki, aby osiągnąć sukces zawodowy. W swoim wystąpieniu pan. prof. Kołodko opowiadał również o swoich licznych podróżach i zamiłowaniu do sportu. Następnie nasz gość odpowiadał na liczne pytania, a na koniec spotkania złożył autografy na swoich książkach. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, a uczniowie wyszli z niego bogatsi o nową wiedzę i wskazówki na dalsze życie.

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - PRAKTYCZNA LEKCJA REKLAMY

W ramach tygodnia zawodowca organizowanego w naszej szkole w dniach 04-08 marca gościliśmy na zaproszenie pani profesor Lilianny Bogusławskiej panią prezes Joannę Pełech agencji reklamowej Blue Eyes Media (BEMEDIA) oraz przedstawicielki tej agencji. Była to dla nas świetna okazja do poznania warunków pracy w Agencji Reklamowej, zapoznania się z profesjonalny językiem funkcjonującym w branży, braliśmy udział w ciekawych i inspirujących dyskusjach oraz mogliśmy sami wykazać się własną inwencją twórczą i znajomością środowiska reklamowego. (artykuł opracowała uczennica:  Sylwia Cygan kl 2r)

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - AKCJA "ROZLICZ Z NAMI SWÓJ PIT"

W dniu 7 kwietnia 2016 roku w ramach "Tygodnia zawodowca" uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji organizowanej we współpracy z Urzędem Skarbowym Warszawa-Mokotów "Rozlicz z nami swój PIT".  Z radością stwierdziliśmy, że nasza ubiegłoroczna akcja została zapamiętana i z niektórymi mieszkańcami mieliśmy przyjemność  spotkać się po raz drugi. Uczniowie klasy 3e wspierani przez młodszych kolegów z klasy 2e, oraz przedstawiciela urzędu skarbowego dokonywali rozliczeń podatkowych nie tylko popularnego  zeznania podatkowego PIT-37, ale również deklaracji PIT-36 i PIT-39.
Mamy nadzieję, że nasza akcja wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń zarówno szkoły, jak i Mokotowa. Dziękujemy naszym "petentom" za zaufanie i do zobaczenia za rok.

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - SCRABBLE ZAWODOWE - MISTRZOSTWA SZKOŁY

W dniu 07.04.2016 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Scrabble zawodowe. Każdą klasę reprezentowało dwóch uczniów tworzących drużynę turniejową. Turniej jak zwykle rozgrywany był w dwóch fazach. Pierwsza to rozgrywki grupowe, w której drużyny grają systemem każdy z każdym. Następnie cztery najlepsze drużyny przechodzą do fazy pucharowej i grają półfinały w formule 1-4, 2-3, a drużyny z niższych miejsc grają do ustalenia miejsca w klasyfikacji końcowej. W tym roku po bardzo zaciętej rywalizacji do fazy pucharowej zakwalifikowały się drużyny: kl. 3e (Ewelina Dąbrowska i Kamil Kochański), kl. 4c. (Agata Dąbrowska i Karolina Piskorz), kl. 3rl (Patrycja Goźlińska i Mateusz Głowacki) oraz kl. 2e (Krzysztof Mamla i Patryk Walczak).
W półfinałach Ewelina i Kamil z 3e pokonali Krzyśka i Patryka z 2e, a Agata i Karolina z 4c były lepsze od Patrycji i Mateusza z 3rl. W wielkim finale konieczna była dogrywka, bo po regulaminowych 10 minutach na arkuszu wyników widniał remis. W doliczonym czasie lepiej punktowane słowa układali reprezentanci klasy 3e i to oni pokonali dziewczyny z 4c 113-104. Trzecie miejsce zdobyli chłopcy z 2e.
Głównym sponsorem turnieju i fundatorem wszystkich nagród była jak zwykle firma Mattel Poland.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.

TYDZIEŃ ZAWODOWCA - IX TURNIEJ GIMNAZJÓW W SCRABBLE

W dniu 06.04.2016 odbył się . W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 10 dwuosobowych drużyn z 6 gimnazjów. Turniej jak zwykle rozgrywany był w dwóch fazach. Pierwsza to rozgrywki grupowe, w której drużyny grają systemem każdy z każdym. Do fazy finałowej przechodzą dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a drużyny które zajęły w swoich grupach miejsca od 3 do 5 grają odpowiednio o miejsce V, VII i IX.
W tym roku po zaciętej rywalizacji do fazy pucharowej zakwalifikowały się dwie drużyny z Gimnazjum Nr 1 (B1 i A2), drużyna z Gimnazjum Nr 2 (B2) oraz drużyna z Gimnazjum Niepublicznego Nr 12 (A1).
Z półfinałów  zwycięsko wyszło Gimnazjum Niepubliczne Nr 12 (A1) oraz Gimnazjum Nr 1 (B1) czyli drużyny które były najlepsze w swoich po fazie zasadniczej.
W wielkim finale lepsi okazali się chłopcy z Gimnazjum Niepublicznego Nr 12 i to oni odebrali główną nagrodę. Trzecie miejsce zdobyli chłopcy z Gimnazjum Nr 1 (A2). Tabela wyników>>>
Głównym sponsorem turnieju i fundatorem wszystkich nagród była jak zwykle firma Mattel Poland.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i zapraszamy za rok.

LAUREACI KONKURSU HISTORYCZNEGO  "KATYŃ - PRAWDA I PAMIĘĆ"  2016

W dniu 21 marca 2016 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów  laureatom XV edycji konkursu historycznego  "Katyń prawda i Pamięć "zorganizowanego dla upamiętnienia 76 rocznicy zbrodni katyńskiej.W uroczystości wzięli udział nagrodzeni uczniowie wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele władz samorządowych,instytucji państwowych i społecznych.Pan Krzysztof Skolimowski - burmistrz Dzielnicy Mokotów, Pan A. Sosnowski-przewodniczący KM nr 450 ZSZZ"Solidarność, Pan J.Wasilewski -pracownik naukowy IPN, Pani H. Kurpińska prezes  fundacji "Golgota Wschodu".Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.Laureaci:Małgorzata Świątkiewicz uczennica klasy 2r - nagroda I stopnia  i wyjazd na cmentarz wojenny do Katynia,Patrycja Sęk  uczennica klasy 1e - nagroda III stopnia.Wyróżnienia otrzymali: Michał Ajdukiewicz uczeń klasy 1e, Julia Skrobisz uczennica klasy 1e, Paulina Wielgosz uczennica klasy 2e.Laureatom i wyróżnionym gratulujemy

FINANSOWA GRA EDUKACYJNA

W dniu 22 marca 2016 r. uczniowie kl. II e Technikum Ekonomicznego nr 8: Adam Kulczyńsk, Cezary Kłobuszewski oraz Michał Krawczyk z opiekunem –  Panią Ewą Mikłus, wzięli udział w Międzyszkolnej grze Edukacyjnej pt.: „Gra finansowa Deloitte” w ZS nr 1 przy ul. Stawki 10 w Warszawie. Gra była skierowana do uczniów zainteresowanych tematyką ekonomii, finansów, przedsiębiorczości oraz matematyki finansowej.
Był to konkurs drużynowy, który polegał na rozwiązaniu przez drużynę zadań w kilku wyznaczonych stanowiskach konkursowych w auli szkolnej.Gra rozpoczęła się o godz. 11.00 i trwała 3 godziny. Każdy z uczestników  dostał koszulkę z nazwą swojej szkoły i logo organizatora.
Drużyna naszej szkoły zdobyła miejsce poza podium, niemniej jednak udział w grze był dla uczniów świetną zabawą i zdrową rywalizacją. Dla wszystkich uczestników przewidziane zostały nagrody rzeczowe oraz dyplom uczestnictwa, które wręczono w trakcie ogłoszenia wyników.
Organizatorem i sponsorem gry była firma doradcza Deloitte Advisory sp. z o.o., która zorganizowała tę grę z okazji jubileuszu działalności w  Polsce (25 lat). Fotorelacja>>> (You Tube)

1 MARCA -  NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

3 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel  będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich bohaterstwo, poświęcenie, niezłomną postawę, przywiązanie do tradycji niepodległościowej. W apelu wzięli udział uczniowie klas:1 E,2 E. Przybliżyli nam sylwetki: rotmistrza Witolda Pileckiego "Witolda" ,majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki" ,majora Zygmunta Szedzielarza "Łupaszka". W czasie uroczystości wykorzystane zostały utwory muzyczne: marsz oddziału "Zapory", hymn V Wileńskiej Brygady AK "Wiernie iść", "Inka ", balladę o rotmistrzu Pileckim           oraz wiersze: Zbigniew Herbert "Wilki", Inka, Halina Młynkowa Panie generale. Obchodom towarzyszyła wystawa "Niepokorni, Wyklęci, Niezłomni". Po apelu uczniowie złożyli kwiaty pod murem  więziennym.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Nasi uczniowie - Adam Kulczyński i Cezary Kłobuszewski z klasy 2e - 22 stycznia wzięli udział w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego w ZSGiH na ul. Majdańskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.

 

 

TEATRALNE WYZWANIE JĘZYKOWE

14 grudnia 2015 roku chętni uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły wybrali się na przedstawienie w języku angielskim na podstawie dramatu Oscara Wilde'a  pt. "The Canterville Ghost". Jak w większości przedstawień angielskich wystawianych w Teatrze Buffo sztuka obfitowała w wiele zaskakujących zwrotów akcji. Do tego widzowie w pierwszych rzędach zostali "zaatakowani" przez aktorów z pistoletów wodnych. Jako że przedstawienie opowiadało o duchu było i strasznie i śmiesznie - większości uczniów się podobało. Zapraszamy na kolejne w semestrze letnim.

NAPOLEON I SZTUKA

4 grudnia 2015 roku klasa Ie poszła na wycieczkę do Zamku Królewskiego na kończącą się wystawę pt."Napoleon i sztuka". Zwiedzanie poprzedzone było prelekcją na temat dokonań Napoleona, z której dowiedzieliśmy się wielu faktów i ciekawostek z życia słynnego Francuza. Eksponaty takie jak meble, stroje, zastawy stołowe i obrazy przybliżyły nam realia życia Napoleona i jemu współczesnych.

Z KRESÓW DO BUDZISZYNA - WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

W II edycji międzyszkolnego konkursu historycznego "Z Kresów do Budziszyna" zorganizowanego z okazji 50. rocznicy powstania naszej szkoły laureatami zostali:
Patrycja Sęk z Zespołu Szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego  - I m
Michał Tyl uczeń CXXV LO im.Waldemara Milewicza II m
Izabella Zawadzka  z Zespołu Szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego - III m
Wyróżnienia uzyskali:
Michał Ajdukiewicz, Martyna Walk uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im.2 Armii Wojska Polskiego, Adam Gontarski uczeń CXXV LO im.Waldemara Milewicza.
Nagrody wręczył  prof. dr hab. Jerzy Elsner  Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Nagrodzonym gratulujemy.

JUBILEUSZ SZKOŁY - 50 LAT

W dniu 3-go grudnia odbyły się w szkole uroczystości związane z pięćdziesięcioleciem jej istnienia. Równo 50 lat temu oddano do użytku budynek Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Joliot- Curie 13 i tą ważną rocznicę świętowaliśmy. Szkoła została pięknie udekorowana. W łączniku nasi uczniowie i zaproszeni na uroczystość goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą historii placówki. Zainteresowani mogli też zobaczyć drugą wystawę, podsumowującą działania zrealizowane w ramach projektu WIE „Kultura w ekonomii, ekonomia w kulturze”. Czytaj dalej >>>         Fotogalerie >>>

NMF - Nocny Maraton Filmowy

W nocy z 4 na 5 grudnia odbył się pierwszy w naszej szkole Nocny Maraton Filmowy zorganizowany przez uczniów klasy 2r.  Uczestnicy nocy filmowej zaopatrzeni w poduszki, śpiwory i koce spotkali się od godzinie 19.00 w sali polonistycznej zmienionej w salę kinową, w której jednak zamiast foteli znalazły się wygodne materace.Kilkugodzinny seans rozpoczęliśmy od trzymającego w napięciu horroru „Obecność”, po nim nastąpił łagodniejsze filmy z gatunku science – fiction oraz komedia i film obyczajowy.
W przerwach między projekcjami odbywały się spontaniczne pokazy tańca, śpiewu, a nawet freestyle utalentowanych uczestników maratonu.
Te kilka godzin spędzonych w zaprzyjaźnionym gronie było nie tylko pretekstem do "nieprzespanej" nocy, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do lepszego poznania się, do rozmów, na które w ciągu dnia brakuje czasu. Był to też czas żartów i dobrej zabawy.Wszyscy dzielnie wytrwali do końca i pełni wrażeń opuścili szkołę o godzinie 5.00 rano w sobotę. Mamy nadzieję, że pierwszy Maraton nie okaże się ostatnim, a na udział w następnych pokuszą się pozostali uczniowie. 

JUSTYNA GRZEŚ ZAKWALIFIKOWAŁA SIĘ DO II ETAPU OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

Ponad 7 tysięcy uczniów wzięło udział w I etapie VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Zawody odbyły się 7 października 2015 r. w 181 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. Wśród uczestników byli uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego w Warszawie. Do drugiego etapu VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zakwalifikowała się Justyna Grześ pokonując 6500 uczestników.
II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbył się w dniu 1 grudnia 2015r. w Łodzi, gdzie Justyna rozwiązywała zadania wielokrotnego wyboru. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich uczących się w zawodach  technik logistyk oraz technik spedytor. Celem Olimpiady Logistycznej jest  rozbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie tematyką logistyczną. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje całość materiału, jaki uczeń powinien przyswoić podczas nauki w zawodzie technik logistyk.

WYCIECZKA DO GUS-u

W dniu 27 listopada 2015 r. uczniowie klasy II e, kształcący się w zawodzie technik ekonomista wraz z opiekunem – p. E. Mikłus- uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Uczniowie wysłuchali wykładu p. Karoliny Dawidziuk na temat znaczenia statystyki publicznej. Obejrzeli również film edukacyjny o historii GUS oraz jego podstawowych zadaniach.
Młodzież miała również możliwość zwiedzenia Centralnej Biblioteki Statystycznej, która została założona w 1918 roku jako Biblioteka Głównego Urzędu Statystycznego. Księgozbiór główny tej Biblioteki jest najstarszą i największą tego typu specjalistyczną kolekcją w Polsce i drugą co do wielkości tego typu kolekcją w Europie. Zawiera wszystkie wydawnictwa GUS od początku jego powstania w 1918 roku oraz ważniejsze publikacje wojewódzkich urzędów statystycznych (od 1975 roku). CBS posiada też najbogatszy w kraju zbiór światowych wydawnictw statystycznych bieżących i retrospektywnych.
Uczniowie mieli również okazję zobaczyć Press Room, gdzie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
W czasie wizyty w GUS uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat żródeł statystycznych oraz sposobów ich wykorzystania do opracowania i prezentacji danych statystycznych.
Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali okolicznościowe upominki oraz pakiet publikacji statystycznych do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wraz z opiekunem zaliczają ją do bardzo udanej i pouczającej formy przeprowadzania lekcji „na żywo”.

PROJEKT PATRIOTYCZNY - "POLSKA - DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI".

Obchodzoną w tym roku 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy uczcić wyjątkowym projektem patriotycznym pt. „Polska - droga do niepodległości”. W przygotowanie wystąpień zaangażowali się uczniowie klas I – III, a w role prowadzących oraz członków jury wcielili się nasi tegoroczni maturzyści. Zadaniem konkursowym było ciekawe przedstawienie okoliczności i przebiegu najważniejszych wydarzeń w historii Polski – od rozbiorów, przez powstanie listopadowe, powstanie styczniowe oraz I wojnę światową, po odzyskanie niepodległości. Każdy z występów ubarwiony był zespołowym wykonaniem pieśni patriotycznej.
Wszystkim uczestnikom należą się ogromne brawa za pomysłowość, zaangażowanie oraz wysoki poziom merytoryczny wystąpień.
Najciekawszą okazała się prezentacja przygotowana przez klasę  III E, która omawiała przyczyny, przebieg i skutki powstania styczniowego oraz brawurowo wykonała pieśń „I kadrowa”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.KONKURS HISTORYCZNY "Z KRESÓW DO BUDZISZYNA"

Konkurs „Z Kresów do Budziszyna” jest przeprowadzany w związku z 50 rocznicą powstania szkoły, której patronem jest 2 Armii Wojska Polskiego.
Celem konkursu jest przedstawienie i zaprezentowanie nieznanych lub mało znanych wydarzeń  związanych z II wojną światową:

 • licząc od momentu klęski państwa polskiego we wrześniu 1939 r., bitwa pod Budziszynem zajmuje drugie miejsce (po Powstaniu Warszawskim) pod względem liczby polskich ofiar. Mimo to pamięta o niej niewielu.
 • okoliczności formowania się na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej, jednostek wojskowych, które miały wejść w skład 2 Armii Wojska .
 • żołnierze 2 Armii Wojska Polskiego rekrutowali się z Pińskiego, Przemyskiego, Lubelskiego. W swoich życiorysach niektórzy z nich mieli doświadczenia bojowe w akcji Burza, AK, BCH i innych. Część trafiła tam prosto z ław szkolnych z tajnych kompletów. Do 2 Armii Wojska Polskiego  trafiali Polacy z przymusowego poboru  często o akowskiej przeszłości
  CZYTAJ REGULAMIN >>>

PROJEKT SOFOKLES

7 października klasy pierwsze wybrały się wraz z wychowawcami do Teatru Palladium na "Projekt Sofokles". Przedstawienie obejmowało adaptację dwóch tragedii Sofoklesa "Króla Edypa" i "Antygony" w jednej inscenizacji. Dwugodzinne widowisko przeniosło młodzież w świat tragedii antycznej i pomogło zaznajomić się z dziejami rodu Labdakidów. Po spektaklu, klasy w ramach integracji poszły do pobliskiej restauracji na ciepły posiłek.

ROK SZKOLNY 2014/15

Wielkie Dyktando z Języka Angielskiego

Nasi  uczniowie pisali  Wielkie Dyktando z Języka Angielskiego, którego tematem była Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley). Trzeba stwierdzić, że było ono bardzo trudne- we znaki dały się nam zwłaszcza wyrazy  „renowned” czy „entrepreneurs”. Po sprawdzeniu prac okazało się, że Szkolnymi Mistrzami Ortografii z języka angielskiego w roku szkolnym 2014/2015 zostali: Grzegorz Brojak  z klasy IIIc (I miejsce), Cezary Kłobuszewski  z klasy Ie (II miejsce), oraz III miejsce ex aequo: Adam Kulczyński z klasy Ie i Jakub Smoliński z klasy IIrl. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zaczytani - finał akcji szkolnej.

Zakończyła się szkolna akcja zbiórki książek w ramach Akcji „Zaczytani”. Książki ofiarowali uczniowie oraz nauczyciele. Były to tytuły z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zebrane książki zostaną przekazane fundacji „ROZWÓJ” z Brzegu podczas finału Wielkiej Zbiórki Książek, który odbędzie się w Warszawie w maju.DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPARLI AKCJĘ.
Jeśli ktoś z Was będzie chciał przynieść jeszcze książki - zapraszamy.

Dzień Przedsiębiorczości

17 kwietnia w ramach DNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI wybrani uczniowie z klasy 1r odbywali jednodniową praktykę w firmie  Dentsu Aegis Network Polska która jest częścią globalnej sieci Dentsu Aegis Network. Jako jedna z pierwszych jest prawdziwie globalną siecią komunikacji marketingowej odpowiadającą swoją ofertą na potrzeby ery cyfrowej. Dentsu Aegis Network dąży do tego, aby być siecią wybieraną na całym świecie przez klientów poszukujących najwyższej klasy ekspertyzy, wiedzy i największych możliwości w zakresie usług związanych z marką, mediami i komunikacją cyfrową. Uczniowie poczuli na własnej skórze jak być pracownikiem Dentsu Aegis Network Polska, czym są briefy, deadliny i plany mediowe. Atmosfera, brak monotonii, ludzie i możliwości rozwoju – tymi słowami uczniowie scharakteryzowali  zespół po spotkaniu. Atrakcją była też sama wizyta w naszym nowoczesnym biurze, zjazd na zjeżdżalni, a na koniec warsztat związany z pracą marzeń oraz quiz z nagrodami.

"Policz się z geografią" - wyniki konkursu
Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem i energią wzięli udział w 2-etapowym szkolnym konkursie geo-matematycznym „POLICZ SIĘ Z GEOGRAFIĄ”. Najlepszy w liczeniu był Robert Wyżyński z klasy 1E. Miejsce drugie i trzecie zajęli odpowiednio: Kamil Kochański oraz Ewelina Dąbrowska - oboje z klasy 2E. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału, a laureatom GRATULUJEMY !

Finał Konkursu Historycznego „Katyń – Prawda i Pamięć  2015”

23 marca 2015 r. w Mokotowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Historycznym “Katyń- Prawda i Pamięć” organizowanym przez NSZZ Solidarność Region Mazowsze Komisja Międzyzakładowa nr 450 Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa . Konkurs skierowany był do uczniów szkół z trzech dzielnic: Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa. Uroczystość uświetnił Burmistrz Dzielnicy Mokotów Pan Krzysztof Skolmowski. Uczennica Zespołu Szkół nr  3   Agnieszka Przylicka    została  laureatką  konkursu i otrzymała nagrodę I stopnia, którą  jest wyjazd do Katynia  w dniach 24-26 kwietnia na cmentarz wojenny. Fundatorem nagrody jest Burmistrz Mokotowa. Klaudia Sadowska  otrzymała nagrodę II stopnia, Małgorzata Świątkiewicz wyróżnienie.  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

Klasa 1r poleca film "Snajper"

13 marca klasa Ir  była w kinie na filmie „Snajper”. W Stanach Zjednoczonych najnowszy film Clinta Eastwooda stał się tematem gorącego politycznego sporu, ale sam reżyser od kontrowersji się dystansuje. Dla niego ,,Snajper” to okazja opowiedzenia, jak wojna wpływa na życie jednostki. I to konkretnego żołnierza – podstawą scenariusza były bowiem wspomnienia Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii Navy SEALs. Książka stała się bestsellerem, a Kyle zdobył międzynarodową sławę. Promując autobiografię, odwiedził nawet Polskę. Już w czasie przygotowań do realizacji filmu zginął z ręki niezrównoważonego weterana wojennego. Tragiczny epilog dopisał do życia Kyle’a nowe znaczenia, być  może wielu entuzjastom kazał jeszcze raz przemyśleć  jego filozofię.  ,,Snajper” to przede wszystkim hołd złożony weteranom irackiej wojny i ich poległym towarzyszom broni.

Etap okręgowy Olimpiady z Przedsiębiorczości

Dnia 5 marca 2015r. Aleksandra Wichowska i Magda Kaźmierczak z klasy 4c brały udział w etapie okręgowym Olimpiady z Przedsiębiorczości, który odbył się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z 240 osób dopuszczonych do etapu okręgowego tylko 10 awansowało do etapu centralnego. Niestety naszych przedstawicielek nie będzie wśród tej dziesiątki.  Gratulujemy mimo wszystko awansu do etapu okręgowego.

Konferencja Naukowa w Sejmie RP

W dniu 2 marca uczniowie uczestniczyli w  naukowej konferencji historycznej   Katyń.5 Marca –Dzień Pamięci w Sali Kolumnowej Sejmu RP .Po konferencji zwiedzali salę posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych wystaw: historycznej  - "Polska się o Was upomniała" i okolicznościowej - z okazji Święta Kobiet 8 marca.

Dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych młodzież przygotowała wystawę „Polska się o Was Upomniała ”Na wystawie zaprezentowano  sylwetki  Żołnierzy Niezłomnych .Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm w 2011 roku przypada 1 marca, czyli w dniu, w którym w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowany został twórca IV Zarządu Głównego WiN podpułkownik Łukasz Ciepliński i jego kilku towarzyszy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja "Zaczytani"

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Zaczytani”. Akcja ma na celu zebranie książek, które trafią do dzieci i młodzieży: do oddziałów szpitalnych w całej Polsce, do świetlic, rodzinnych domów dziecka i hospicjów. Więcej informacji tutaj. Jeśli macie w domach książki, z których już nie korzystacie, nie wyrzucajcie ich, przynieście je do biblioteki. Przekażemy je potrzebującym.
Czekamy na książki od Was.

Ogólnopolski Konkurs z Zakresu Rachunkowości

4 grudnia 7 uczniów rozwiązywało też zadania w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Wyniki: Im - Grzegorz Brojak 56% (3c), IIm - Ewa Skrzypczak 48% (4c), IIIm - Klaudia Śleszyńska 44% (3c). Gratulujemy wyników.

Olimpiada z Przedsiębiorczości

25 uczniów wzięło udział 4.12.2014r. w szkolnym etapie Olimpiady z Przedsiębiorczości. Do etapu rejonowego należało zdobyć 40 pkt. Udało się to dwóm uczennicom klasy 4c Aleksandrze Wichowskiej (48 pkt) i Magdzie Kaźmierczak (47 pkt). Brawo!! Kolejne miejsca zajęli: Michał Tylimoniuk - 26pkt, Michał Gogół - 19,5 pkt z klasy 4c. Niespodzianką są miejsca od V do VIII:  Marek Beta (19,5 pkt) , Sadowska Klaudia - 17pkt, Kłobuszewski Cezary - 16 pkt, Tymiński Mateusz - 16 pkt - wszyscy z klasy pierwszej "e". Gratulujemy wszystkim.

Szkolne Andrzejki 2014

28 listopada 2014 r.  na dwóch długich przerwach w łączniku szkolnym zorganizowane były szkolne Andrzejki. Organizatorami tej szkolnej imprezy byli uczniowie klasy III c. Przygotowali oni ciekawe i atrakcyjne wróżby andrzejkowe, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni do zabawy uczniowie i nauczyciele. Dodatkową atrakcją była dopasowana do okazji muzyka. Wszyscy, którzy skorzystali z wróżb andrzejkowych, świetnie się bawili.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy.  Organizatorzy.

Europejski Dzień Języków obcych w ZS nr 3

W dniu 28.11.2014 odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli języków obcych. Dzień 26.09 został ogłoszony przez Radę Europy w 2001 r jako Europejski Dzień Języków Obcych. Ma on zwrócić uwagę społeczeństw na różnorodność języków obcych i potrzebę ich znajomości jak również rozwijać świadomość kulturową krajów europejskich. Główna uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej w obecności pani dyrektor H. Rogowskiej-Oktaba. Z tej okazji odbył się apel, którego celem było uświadomienie uczniom jak ważna jest nauka języków obcych. Uroczystość rozpoczęły Julia Michalska oraz Sylwia Cygan z klasy Ir, które przedstawiły cel imprezy i zapoznały nas z różnymi ciekawostkami dotyczącymi języków obcych. Następnie uczniowie śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze w językach rosyjskim oraz angielskim.Gorące emocje wzbudził pokaz tańca breakdance: wykonawca - Krzysztof Mamla z klasy 1e. Uczestnicy imprezy obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą święta hiszpańskiego San Fermin. Kolejnym oczekiwanym punktem uroczystości były humorystyczne scenki wykonane przez uczniów z klasy 1r. Galeria zdjęć..

 

 

 

 

 

 

Konkurs „Lekcje z ZUS” - etap szkolny

W dniu 17 listopada 2014 r. odbył się szkolny etap Konkursu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych pt. „Lekcje z ZUS”.  W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klasy II e i III c, których zadaniem było udzielić odpowiedzi na 19 pytań testowych ( po 5 pkt za każde pytanie) oraz 1 pytanie otwarte (6 pkt). Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 101. Udział w konkursie był poprzedzony przeprowadzeniem 4 lekcji o treściach związanych z tematyką konkursu. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Grzegorz Brojak       – klasa III  c-  57 pkt ( 56,43 %)

II miejsce – Adam Piecyk             – klasa III c  - 52 pkt (51,48%)

III miejsce – Ewelina Dąbrowska – klasa II e  – 51 pkt (50,49%)

XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

5 listopada 2014 r. w szkole odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Myśl przewodnia tegorocznej edycji OWE to: „Polska droga do wolności gospodarczej. 25 lat transformacji”. Honorowy patronat nad XXVIII Olimpiadą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Zawody trwały 120 minut. Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na jedno pytanie opisowe o charakterze przekrojowym, rozwiązywali zadanie z podstaw ekonomii oraz udzielali odpowiedzi na 30 pytań testowych. Uczestnikami Olimpiady w naszej szkole byli uczniowie klasy II e, III c oraz IV c – łącznie 24 osoby. Najwięcej punktów zdobyli:

Grzegorz Brojak kl. III c – 41 punktów,  Adam Piecyk kl. III c – 39 punktów, Leonhard Tomasz kl. IV c oraz Ścieplik Klaudia kl. IV c – 36 punktów.

Serdeczne gratulacje dla uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów wśród wszystkich uczestników etapu szkolnego OWE.
Za przygotowanie uczniów do Olimpiady oraz zorganizowanie zawodów szkolnych i ich przeprowadzenie odpowiedzialna była Ewa Mikłus, nauczyciel przedmiotów zawodowych ekonomicznych.

Dyktando ogólnoszkolne
Na początku 4 godziny lekcyjnej, w czwartek 9 października uczniowie niespodziewanie dowiedzieli się, że za chwilę staną się uczestnikami ogólnoszkolnego dyktanda, którego organizatorką była nasza polonistka- pani Magda Lipińska. Trzeba uczciwie stwierdzić, że było ono bardzo trudne- we znaki dały się nam zwłaszcza wyrazy złożone typu „cocer- spaniel” czy „codwutygodniowe”. Po sprawdzeniu prac okazało się, że Szkolnymi Mistrzami Ortografii w roku szkolnym 2014/2015 zostali: Jakub Plebanek z klasy IVc (I miejsce), Klaudia Rychter z klasy IIIc (II miejsce), Krzesimir Stachura z klasy Ir (III miejsce).

 

 

 

 

 

 

Po pierwsze edukacja

Aby przypomnieć sens i przesłanie Dnia Edukacji Narodowej uczniowie pod opieką p. J. Mrzygłód- Piszek przygotowali wystawę „Po pierwsze edukacja” („głupcze”- chciałoby się dodać), która była prezentowana przez dwa tygodnie (od 7 do 21 października ) w łączniku szkoły. Wystawa zawierała między innymi informacje o Komisji Edukacji Narodowej, aforyzmy o szkole, uczniach i nauczycielach i żarty rysunkowe z wyżej wymienionych.

 

 

 

 

 

 

 Co nowego w kulturze

Na tablicy na półpiętrze pojawiła się nowa gazetka tematyczna pod tytułem „Co nowego w kulturze”. Zapełniają ją informacje o aktualnych ogólnopolskich i warszawskich imprezach kulturalnych, które warto zobaczyć- między innymi recenzje dobrych filmów, zapowiedzi koncertów i wystaw oraz adresy internetowe stron, propagujących kulturę (i zawierających wiadomości o wydarzeniach, na które jest darmowy lub bardzo tani wstęp). Informacje na tablicy będą aktualizowane co miesiąc, a wyboru będzie dokonywała nauczycielka Wiedzy o Kulturze- pani Jolanta Mrzygłód- Piszek. Czytajcie i bądźcie świadomymi i aktywnymi odbiorcami (i twórcami) kultury!

 

 

 

 

 

 

75 rocznica powstania polskiego państwa podziemnego 

Z okazji tej jakże ważnej rocznicy uczniowie pod opieką p. Ewy Ulman  przygotowali okolicznościową wystawę, która była prezentowana w różnych miejscach szkoły, między innymi w łączniku. Oprócz informacji o polskim państwie podziemnym zawierała portrety jego przywódców, którzy są naszymi bohaterami narodowymi.

 

 

 

 

 

 

 ROK SZKOLNY 2013/14

W pierwszej połowie kwietnia uczniowie klas Ie i IIc pod wodzą p. J. Mrzygłód-Piszek zaprezentowali w holu szkoły drugą z zaplanowanych na ten rok wystaw - tym razem pod hasłem „Nie ma życia bez kultury”.Ponieważ wszystkim w szkole bardzo zależy na tym, żebyśmy byli kulturalni (jako twórcy i uczestnicy), na wystawie - oprócz ciekawych haseł i cytatów propagujących tę dziedzinę ludzkiej aktywności - można było odnaleźć wiele przydatnych informacji do wykorzystania „od zaraz”.Wśród nich zwracały uwagę prezentacje warszawskich muzeów i teatrów, spis stron internetowych poświęconych wydarzeniom kulturalnym w naszym mieście (w tym bezpłatnym), informacje o najsławniejszych muzeach i dziełach sztuki światowej itd. Resztę zobaczcie (i oceńcie) na załączonych zdjęciach.


Finał Konkursu Historycznego „Katyń – Prawda i Pamięć".

 Uczennica klasy 1e Paulina Sokołowska  zdobyła główną nagrodę w konkursie historycznym "Katyń Prawda i Pamięć" zorganizowanym dla uczczenia  74 rocznicy zbrodni katyńskiej  za wiersz. Nagrodą w konkursie był wyjazd do Katynia  na cmentarz wojenny. Łukasz Szymański uczeń klasy 1 e otrzymał nagrodę II stopnia, Aneta Czerniszewska uczennica klasy 1e oraz Tomasz Leonhard uczeń klasy 3 c za swoje prace konkursowe otrzymali wyróżnienia. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Konkurs został zorganizowany przez przez NSZZ Solidarność Region Mazowsze Komisja Międzyzakładowa nr 450 Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. Konkurs skierowany był do uczniów szkół z trzech dzielnic: Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa. Nagrody wręczał Burmistrz  Dzielnicy Mokotów Pan Krzysztof Skolimowski. Laureatom gratulujemy.

 Wystawa "Kto czyta, żyje dwa razy".

 Z żalem musimy stwierdzić, że czytelnictwo nie jest najmocniejszą stroną niektórych naszych kolegów. W związku z powyższym  szkolny koordynator ds. kultury wraz z grupą uczniów z klas IIc i IIIc przygotował wystawę „Kto czyta, żyje dwa razy”. Intencją organizatorów było zachęcenie nieufnych wobec tego nośnika informacji  do sięgnięcia po książkę, niekoniecznie lekturową. Temu służyły między innymi wyartykułowane na piśmie (w atrakcyjnej wizualnie i znaczeniowo formie) korzyści z czytania oraz straty , jakie ponoszą przeciwnicy słowa pisanego. Były też fajne cytaty z klasyków, listy bestselerów itd., itd. Wystawę zaprezentowano w holu szkoły w pierwszej połowie lutego.

Jasełka

Jak co roku, tak i tym razem w grudniu (a konkretnie 20-go, ostatniego dnia przed przerwą świąteczną) wystawiliśmy Jasełka przygotowane przez uczniów klas Ie i IIc (pod opieką p. J. Mrzygłód- Piszek). Tym razem (trochę w opozycji do lat poprzednich) program miał charakter poważny. Były fragmenty Ewangelii, wzruszające wiersze wybitnych  poetów i nasze kochane polskie kolędy. Nastroju dodawała urocza dekoracja z kilkunastu rozświetlonych choinek (zebranych chyba z całej szkoły i klimatyczna prezentacja. Sądząc po frekwencji i brawach, program się podobał. I tak w radosnych (wreszcie wolne!), ale i trochę refleksyjnych nastrojach wkroczyliśmy w okres świąteczny.

11 Listopada

11 Listopada (czyli Święto Niepodległości) jest co roku okazją do przypomnienia wspaniałego dzieła naszych przodków- odzyskania prze Polskę niepodległości po latach niewolić i upadku. Program artystyczny z tej okazji (którego wykonawcami byli uczniowie klas Ie, IIc i IVc pod opieką pań E. Ulman i J. Mrzygłód- Piszek) został zaprezentowany publicznie w dniu 14.11 . Zawierał przypomnienie faktów związanych z tymi wydarzeniami okraszone fragmentami relacji ich uczestników, wiersze, piosenki legionowe i stosowna prezentacja, która po raz kolejny (wszak mieliśmy to już na lekcjach historii) wprowadziła nas w klimat tamtych chwil i pokazała bohaterów , o których (niestety) nie zawsze pamiętamy. Program się podobał i wykonawcy zebrali rzęsiste brawa.

Olimpiada wiedzy ekonomicznej

W dniu  06. XI. 2013 r. w naszej szkole odbył się etap  szkolny Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Do olimpiady  przystąpiło 17 uczniów z klas: II c, III c oraz IV c. Przebieg olimpiady  nadzorowała komisja szkolna w składzie: p. dyr. Ewa Bielecka, p. Ewa Mikłus,  p. Halina Rogowska- Oktaba, p. Edyta Smolarz oraz p. Ireneusz Łubieżewski. Po sprawdzeniu prac uczniów, wyłoniono osoby, które zdobyły największą liczbę punktów. Są to: Edyta Woźna oraz Grzegorz Kreczmański z kl.IVc. Prace wszystkich uczniów zostały wysłane do weryfikacji Przez Komitet Główny OWE.

04.XI.2013 r. - Otrzęsiny klas pierwszych

W tym roku musiały dzielnie walczyć o przynależność do naszej społeczności uczniowskiej klasy  Ie oraz Irl. wraz z wychowawcami – p. Beatą Grzegorczyk oraz p. Pawłem Góreckim. Na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się zabawa, obecna była również p. dyr. Ewa Bielecka oraz pozostali nauczyciele naszej szkoły  wraz z uczniami. Konkurencje były bardzo zróżnicowane: uczniowie musieli wykazać się sprytem, bystrością, umiejętnością pracy zespołowej, ale też wiedzą. Wszyscy świetnie się bawili, a osiągnięcia oceniało i punktowało jury, w skład którego weszli uczniowie klasy IIc. Niewielką ilością punktów zwyciężyła klasa Ie.  Uroczystość otrzęsin przygotowała klasa II c wraz z wychowawcą – p. Ewą Mikłus.

18. X. 2013 r. - Konkurs NBP

NBP zorganizował konkurs dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych  nt: „Mój pomysł na scenariusz lekcji ekonomii”. Udział w tym konkursie wzięła udział  ucz. kl. Ie – Paulina Dziadak, która napisała scenariusz lekcji ekonomii  w wersji papierowej i elektronicznej. Recenzję tej pracy napisała p. Ewa Mikłus, nauczyciel  przedmiotów ekonomicznych. Wyniki  konkursu zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

14. X. 2013 r.  - Ślubowanie klas pierwszych

Zgodnie z tradycja naszej  szkoły odbyło się ślubowanie klas pierwszych: Ie (technik ekonomista) oraz I rl (technik organizacji reklamy oraz technik logistyk). W uroczystości wzięli udział: p. dyr. Ewa Bielecka,  wychowawcy klas pierwszych –p. Beata Grzegorczyk, p. Paweł Górecki oraz pozostali nauczyciele i uczniowie innych klas. Po uroczystości zaślubin, dyrektor szkoły wraz z wychowawcami klas pierwszych podpisali akt ślubowania. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą – p. Ewą Mikłus

 

 

W piątek 08.04 świętowaliśmy zakończenie "Tygodnia zawodowca". Tego dnia odwiedził naszą szkołę pan Krzysztof Ajdukiewicz - dyrektor działu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Opowiadał o giełdzie, swojej ścieżce kariery i swojej recepcie na sukces.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia!

Potem młodzież zadawała pytania dotyczące jego pracy i funkcjonowania giełdy. Na koniec uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w testach zawodowych otrzymali dyplomy i nagrody.

Gratulujemy najlepszym!