Klasy czwarte na warsztatach maturalnych z języka polskiego

Klasy maturalne – biorące udział w programie „CZYTAJ KULTURĘ” - pod opieką Pani Joanny Widawskiej uczestniczyły w piątek 17.11.2017 r. w warsztatach maturalnych z języka polskiego w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA). Zajęcia bardzo ciekawie, aktywizując nas wszystkich, prowadził dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca z Uniwersytetu SWPS, który zajmuje się historią kultury, codzienności i kinematografii polskiej. 
O czym rozmawialiśmy w trakcie warsztatów? 
Jakich słynnych buntowników pamiętamy z kart historii literatury i kina? Czy w dzisiejszych czasach łatwo jest się buntować? Co o byciu buntownikiem mówi współczesna popkultura? Dlaczego różnego rodzaju artyści w swoich działaniach tak chętnie sięgają po motyw buntu? Kogo możemy określić mianem współczesnych buntowników? Czy sztuka może być wyrazem protestu i buntowania się?
W ramach wspólnej dyskusji i wykonywanych zadań prześledziliśmy, w jaki sposób motyw buntu funkcjonował niegdyś i jak rozwija się obecnie w literaturze, sztuce, filmach, piosenkach, teledyskach i innych tekstach kultury popularnej.
Przypomnieliśmy sobie różne utwory. Poznaliśmy także wiele tekstów kultury nieomawianych na lekcjach – spoza podstawy programowej, tak więc śmiało możemy powiedzieć, że zajęcia poszerzyły naszą wiedzę. 
Choć często „Dziwny jest ten świat […], lecz ludzi dobrej woli jest więcej (Czesław Niemen).https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw
Powtarzamy za grupą Perfect: „Chcemy być sobą”. https://www.youtube.com/watch?v=1qeMxFRD100
---------------------------------------------------------------------------------------
Może warto zbuntować się z pozytywnym skutkiem? Na przekór wszystkim/wszystkiemu (np. trudnościom, losowi) postarać się i pięknie zdać egzamin maturalny oraz potwierdzający kwalifikacje w zawodzie? 

FreshJoomlaTemplates.com