FINA - warsztaty klas IV

W ramach programu „CZYTAJ KULTURĘ” klasy maturalne pod opieką Pani Joanny Widawskiej miło spędziły czas w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA).
O czym rozmawialiśmy w trakcie warsztatów?
Dlaczego lubimy czytać kryminały? Dlaczego modne stało się tworzenie creepypastów? Czy ze zbrodnią zawsze związana jest kara? Co na temat zbrodni pisał Adam Mickiewicz? Jakie zbrodnicze wątki podejmowane są przez folklor miejski?
W ramach wspólnej dyskusji i wykonywanych zadań prześledziliśmy, w jaki sposób motyw zbrodni funkcjonował niegdyś i jak rozwija się obecnie w literaturze, sztuce, filmach, piosenkach, teledyskach i innych tekstach kultury popularnej.
Poznaliśmy wiele różnych tekstów kultury. Zajęcia były intrygujące, skłaniały do przemyśleń i refleksji.
Długo będziemy wspominać balladę „Czarna Mańka” w wykonaniu Stanisława Grzesiuka - pisarza, pieśniarza, kompozytora, piewcy obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy, zwanego bardem Czerniakowa (link>>>), a także w wersji bardziej dancingowej  - stworzonej przez Macieja Maleńczuka.
Warsztaty bardzo ciekawie, aktywizując nas wszystkich, prowadził dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca z Uniwersytetu SWPS, który zajmuje się historią kultury, codzienności i kinematografii polskiej.
W czasie przerw integrowaliśmy się w zaciszu urokliwej kawiarenki, korzystaliśmy również z pięknej pogody i wygrzewaliśmy się na słoneczku (wewnętrzny teren FINA).

FreshJoomlaTemplates.com